Szkolenie samolotowe do licencji PPL(A) rozpoczyna się kursem teoretycznym. W trakcie 100 godzin wykładów kandydat na pilota samolotowego zapoznaje się m. in. z budową samolotów i ich wyposażeniem, meteorologią, nawigacją, możliwościami i ograniczeniami człowieka, bezpieczeństwem lotów, prawem lotniczym, procedurami operacyjnymi.
Szkolenie teoretyczne może być prowadzone (1) tradycyjnie jako wykłady na lotnisku bądź jako (2) e-learning czyli zapoznanie się z wykładami on-line na własnym komputerze, w dogodnym dla kursanta czasie.
Szkolenie praktyczne obejmuje ok. 35 godzin lotów z instruktorem oraz 10 godzin lotów samodzielnych. Składa się ono z trzech etapów:
- Nauka pilotażu – loty po kręgu i do strefy
- Nauka podstawowych umiejętności w lotach wg wskazań przyrządów bez widoczności zewnętrznej
- Nauka lotów nawigacyjnych VFR
Dodatkowe wymagania, które należy spełnić przed wylotem samodzielnym:
- ukończone 16 lat
- badania lotniczo-lekarskie II klasy
Uzyskane zaświadczenie ukończenia szkolenia upoważnia ucznia-pilota do przystąpienia do państwowych egzaminów teoretycznych i praktycznych w celu zdobycia upragnionej licencji pilota samolotowego PPL(A).
---
Dostępne jest również szkolenie do licencji LAPL(A) które zawiera się w 30 godzinach lotów. Licencja LAPL(A) upoważnia do wykonywania lotów samolotami jednosilnikowymi tłokowymi lądowymi oraz motoszybowcami turystycznymi do 2000 kg przy przewożącymi max 3 pasażerów.